Na skróty

Money.pl

Grupy dyskusyjne

Faktura NP, PKWiU

Grupy dyskusyjne
Faktura NP, PKWiU
poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2006-06-09 16:23

Faktura NP, PKWiU

t
Czy na fakturze NP(na usługi których miejscem wykonywania jest inny kraj)
musi być pełny kod PKWiU który by uzasadnial "NP-owość" faktury?
Ja do tej pory wpisywałem kody skrócone podane w Art.27.4.3 żeby pełniej
udokumentować
treść faktury, ale widzę że na wszytskich fakturach dookoło są kody pełne,
a że czytałem coś gdzieś kiedyś że USy się czepiały faktur z niepełnymi
kodami więc
sam już nie wiem.

Z drugiej strony rozporządzenie MF o zasadach wystawiania FVAT, rozdział 4
paragraf 9
punkt 7 mówi iż w przypadku dostawy lub świadczenia usług objętych stawką
podatku niższą
od określonej albo zwolnionych od podatku(wszytsko zgdonie z innymi
artykułami i rozporządzeniami),
trzeba podać symbol PKWiU.
Stanowisko podatnika(czyli moje :) ) jest tu takie że nie świadczy on usług
podlegających pod zerową stawkę czy też zwolnionych z podatku VAT,
ponieważ:
1) katalog usług dla których trzeba podawać PKWiU jest zamknięty a usługi
informatyczne się w nim nie znajdują;
2) świadczy usługi niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na
terytorium RP, w związku z czym
zgodnie z Art.5.1 UoVAT takie usługi niepodlegają opodatkowaniu na
terytorium RP więc nie mogą
podlegać pod stawkę obniżoną albo być zwolnione z VAT na terytorium RP.

W związku z tym symbol PKWiU nie jest wymagany na fakturze, a jeśli się na
niej znajduje
to tylko jako informacja na zasadzie "co nie jest zabronione jest
dozwolone".
A umieszczania dodatkowych informacji na FVAT nikt nie zakazał.

Ktoś się zgodzi lub to obali :) ?


pozdrawiam
T
2006-06-09 17:51

Re: Faktura NP, PKWiU

Gotfryd Smolik news
On Fri, 9 Jun 2006, t wrote:

> Czy na fakturze NP(na usługi których miejscem wykonywania jest inny kraj)
> musi być pełny kod PKWiU który by uzasadnial "NP-owość" faktury?

Dywaguję: czy nie ma tu zastosowania zasada podawania przepisu
prawnego (w postaci nr art. ustawy!) jako podstawy do wyłączenia
z podatku VAT - ZAMIAST podawania PKWiU?
Maddy pisała o tym notorycznie, bo m(i)a(ło) zastosowanie przy
usługach budowlanych i pojawia(ło?) się notorycznie.

> podlegających pod zerową stawkę czy też zwolnionych z podatku VAT,
> ponieważ:
> 1) katalog usług dla których trzeba podawać PKWiU jest zamknięty a usługi
> informatyczne się w nim nie znajdują;

...ale owe usługi najdują się w katalogu tematycznym w ustawie :)
i IMO owo miejsce wypada podać (być może: "również")

> W związku z tym symbol PKWiU nie jest wymagany na fakturze, a jeśli się na
> niej znajduje
> to tylko jako informacja na zasadzie "co nie jest zabronione jest dozwolone".
> A umieszczania dodatkowych informacji na FVAT nikt nie zakazał.
>
> Ktoś się zgodzi lub to obali :) ?

IMO powinno być wskazanie przepisu art.2.16 i stosowna literka,
na przykład "art.2.16.b ust. DU...." oraz ew. przepisu który
dotyczy konkretnie TEJ sprzedaży.

--
pozdrowienia, Gotfryd
(KPiR, VAT, memoriał, ZUS)
2006-06-09 19:28

Re: Faktura NP, PKWiU

t
Dnia 09-06-2006 o 17:51:40 Gotfryd Smolik news
napisał:

> On Fri, 9 Jun 2006, t wrote:
>
>> Czy na fakturze NP(na usługi których miejscem wykonywania jest inny
>> kraj)
>> musi być pełny kod PKWiU który by uzasadnial "NP-owość" faktury?
>
> Dywaguję: czy nie ma tu zastosowania zasada podawania przepisu
> prawnego (w postaci nr art. ustawy!) jako podstawy do wyłączenia
> z podatku VAT - ZAMIAST podawania PKWiU?
> Maddy pisała o tym notorycznie, bo m(i)a(ło) zastosowanie przy
> usługach budowlanych i pojawia(ło?) się notorycznie.
>
>> podlegających pod zerową stawkę czy też zwolnionych z podatku VAT,
>> ponieważ:
>> 1) katalog usług dla których trzeba podawać PKWiU jest zamknięty a
>> usługi informatyczne się w nim nie znajdują;
>
> ...ale owe usługi najdują się w katalogu tematycznym w ustawie :)
> i IMO owo miejsce wypada podać (być może: "również")
>
>> W związku z tym symbol PKWiU nie jest wymagany na fakturze, a jeśli się
>> na niej znajduje
>> to tylko jako informacja na zasadzie "co nie jest zabronione jest
>> dozwolone".
>> A umieszczania dodatkowych informacji na FVAT nikt nie zakazał.
>>
>> Ktoś się zgodzi lub to obali :) ?
>
> IMO powinno być wskazanie przepisu art.2.16 i stosowna literka,
> na przykład "art.2.16.b ust. DU...." oraz ew. przepisu który
> dotyczy konkretnie TEJ sprzedaży.
>

Tzn ja jako uzasadnienie/wymóg dopisuje na dole faktury zgodnie z ktoryms
tam
punktem rozporzadzenia MF ze zgodnie z VI dyrektywa i Art.27.4.3 podatek
zobowiązany jest zapłacić
nabywca.
Mi tylko o ten (niepełny) PKWiU chodzi, czy nie namiesza przy kontroli
faktur..
Od tygodnia mam tyle wrażeń związanych z papierkologią i korektologią że
nie jestem już niczego pewien :)

I dzieki za rzeczowe dyskusje!


pozdrawiam
T
1
Podobne dyskusje
2005-10-25 14:57

Czy trzeba PKWiU?

Czy trzeba PKWiU?
Czy jest obowiazek umieszczania na FV kodu PKWiU w przypadku towarow objetych 22% stawka podatku VAT ? ...
2005-11-04 22:48

Niuanse PKWiU

Niuanse PKWiU
Witam, Czy ktoś mądry wytłumaczy mi albo powie gdzie szukać jaka jest róznica między 51.18.12-00.00 (Usługi pośrednictwa prowadzone przez agentów specjalizujących się w sprzedaży wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowane) a 51.19.10-00.00 (Usługi ...
2006-02-17 21:06

Symbol PKWIU w zwrocie VAT-u (?)

Symbol PKWIU w zwrocie VAT-u (?)
Jak należy interpretować odczyt symbolu PKWIU z wykazu materiałów budowlanych, dla których zmienił się VAT z 7 na 22% - podaję przykład (trochę skomplikowane). 1. Wg ogłoszonego wykazu odliczeniu (22 - 7 %) podlegają: np. "26.30.1" tj. płytki ceramicz...
2006-02-27 21:56

PKWIU

PKWIU
Witam! Może pytanie a w zasadzie temat, który chcę poruszyć nie dotyczy wprost podatków ale jest bardzo zbliżony a mianowicie chodzi o możliwość zwrotu części VAT-u za zakupione materiały budowlane po 1.05.2004 w ramach różnych ulg podatkowych. Otó...
2006-03-06 21:47

VZM-1/b PKWiU 28.11.10?

VZM-1/b PKWiU 28.11.10?
Mam pytanie czy materiał oznaczony tylko takim symbolem można odliczyć? Nie bardzo rozumiem ten punkt, towar posiada identyczny PKWiU ale w rozporządzeniu jest ex 28.11.10 czyli dotyczy tylko i wyłacznie danego wyrobu z danego grupowania. A mnie cho...
2006-03-06 21:47

VZM-1/b PKWiU 28.11.10?

VZM-1/b PKWiU 28.11.10?
Mam pytanie czy materiał oznaczony tylko takim symbolem można odliczyć? Nie bardzo rozumiem ten punkt, towar posiada identyczny PKWiU ale w rozporządzeniu jest ex 28.11.10 czyli dotyczy tylko i wyłacznie danego wyrobu z danego grupowania. A mnie cho...
2006-05-17 21:18

Stawki VAT wg. PKWiU

Stawki VAT wg. PKWiU
Witam Jaka stawka VAT na nastepujace uslugi wg. PKWiU: 55.30.11.00 oraz 55.51.10 Borys ...
2006-06-27 22:13

Symbole PKWiU

Symbole PKWiU
Witam, Właśnie segreguję faktury do Zwrotu VAT na podstawie załącznika Ministra Transportu i Budownictwa z materiałami budowlanymi, które miały podatek 7%, a teraz mają 22%. Nie mogę połapać się o co chodzi z symbolami PKWiU. Czy symbol na faktur...
2007-01-11 19:47

PKWiU a rachunek

PKWiU a rachunek
Witam, jestem podmiotowo zwolniona z VAT. Czy wystawiając Zamawiajacemu rachunek mogę ominąc oznaczenie PKWiU dla świadczonych przeze mnie usług? To nieszczęsne dziennikarstwo, którego w świetle PKWiU nie mogę jednoznacznie sklasyfikować... -- ...
2007-05-21 22:40

pkwiu lub sww

pkwiu lub sww
Witam, Prosze o informacje jesli ktos wie jaki jest kod PKWiU lub symbol SWW dla: oczyszczalni ścieków, drenażu rozsączającego, studzienek kanalizacyjnych. NIestety w googlach nic nie znalazlam (MOze nie umie szukac:() -- Pozdrawiam /`\ /`...
Reklama

Chcesz zamieszkać na swoim?

Bezpłatnie sprawdzimy ofertę kredytów hipotecznych!

Kredyty mieszkaniowe na nowych warunkach. Poznaj nowe oferty, doradcy Open Finance od lat doradzają swoim klientom. więcej »