Na skróty

Money.pl

Grupy dyskusyjne

odszkodowanie z poczty

Grupy dyskusyjne
odszkodowanie z poczty
poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2009-05-29 12:35

odszkodowanie z poczty

adam
Klient zakupił towar za 45,50 zł plus koszty przesyłki 4,50 zł, czyli
łącznie zapłacił 50,00 zł.
Przesyłka - list polecony - zginął na poczcie. Czy mogę wystąpić o
maksymalne (ustawowe) odszkodowanie w wysokości około 110 zł , czy tylko na
kwotę 50,00zł.
Jeżeli tylko na 50,00 zł, które zresztą oddam klientowi, to jak skorygować
ewidencję przychodów i uproszczoną ewidencję VAT.
A jak postąpić, gdy otrzymam odszkodowanie w wysokości 110 zł, 50,00 zł
oddaję klientowi , a nadwyżkę 60,00 zł
jak ująć w ewidencjach które prowadzę - jaka stawka procentowa?, jaki
dokument wystawić? Rozliczam się ryczałtem ewidencjonowanym bez VAT

Ewentualnie jak to wygląda przy KPIR - może coś na podstawie tego zaadoptuję
na swoje potrzeby.
adam

2009-05-29 12:36

Re: odszkodowanie z poczty

Liwiusz
adam pisze:
> Klient zakupił towar za 45,50 zł plus koszty przesyłki 4,50 zł, czyli
> łącznie zapłacił 50,00 zł.
> Przesyłka - list polecony - zginął na poczcie. Czy mogę wystąpić o
> maksymalne (ustawowe) odszkodowanie w wysokości około 110 zł , czy tylko na
> kwotę 50,00zł.

Możesz żądać 110zł plus koszt nadania. To jest odszkodowanie za
zagubiony list polecony, a nie odszkodowanie za produkty, które były w
tym liście przewożone.

--
Liwiusz
2009-05-29 13:04

Re: odszkodowanie z poczty

Gotfryd Smolik news
On Fri, 29 May 2009, adam wrote:

> Przesyłka - list polecony - zginął na poczcie.
[...]
> Ewentualnie jak to wygląda przy KPIR

Odszkodowanie jest przychodem ubocznym, nie "sprzedażą" - wymienione
jest w art.14.2 (a nie art.14.1), na takie przychody jest osobna
kolumna w KPiR.
Co do stawki ryczałtu to przecież odpowiedź jest prosta - czytasz
w art.12.1.3.i tu:
http://www.przepisy.gofin.pl/5,36,28341,2.html

...i dalej patrzysz do art.14.2.12:
http://www.przepisy.gofin.pl/5,36,28354,2.html

...co tu jest niejasne? ;)

pzdr, Gotfryd
(KPiR, VAT...)
2009-05-29 13:07

Re: odszkodowanie z poczty

Liwiusz
Gotfryd Smolik news pisze:
> On Fri, 29 May 2009, adam wrote:
>
>> Przesyłka - list polecony - zginął na poczcie.
> [...]
>> Ewentualnie jak to wygląda przy KPIR
>
> Odszkodowanie jest przychodem ubocznym, nie "sprzedażą" - wymienione
> jest w art.14.2 (a nie art.14.1), na takie przychody jest osobna
> kolumna w KPiR.
> Co do stawki ryczałtu to przecież odpowiedź jest prosta - czytasz
> w art.12.1.3.i tu:
> http://www.przepisy.gofin.pl/5,36,28341,2.html
>
> ...i dalej patrzysz do art.14.2.12:
> http://www.przepisy.gofin.pl/5,36,28354,2.html


A jak ktoś jest na VATcie, to takie odszkodowanie jakoś ovatowuje,
czy nie?

--
Liwiusz
2009-05-29 13:48

Re: odszkodowanie z poczty

adam

Użytkownik "Gotfryd Smolik news" napisał w
wiadomości news:Pine.WNT.4.64.0905291255260.1440@quad...
> On Fri, 29 May 2009, adam wrote:
>
>> Przesyłka - list polecony - zginął na poczcie.
> [...]
>> Ewentualnie jak to wygląda przy KPIR
>
> Odszkodowanie jest przychodem ubocznym, nie "sprzedażą" - wymienione
> jest w art.14.2 (a nie art.14.1), na takie przychody jest osobna
> kolumna w KPiR.
> Co do stawki ryczałtu to przecież odpowiedź jest prosta - czytasz
> w art.12.1.3.i tu:
> http://www.przepisy.gofin.pl/5,36,28341,2.html
>
> ...i dalej patrzysz do art.14.2.12:
> http://www.przepisy.gofin.pl/5,36,28354,2.html
>
> ...co tu jest niejasne? ;)
>
> pzdr, Gotfryd
> (KPiR, VAT...)

Dzięki sprawa już jest jasna.........prawie jasna -:)
Wnioskuję z tego że *mogę* -ja jako firma- pocztę "skubnąć" na ustawowe
maximum , a owe 60zł nadwyżki *wartości towaru do wielkości odszkodowania*
opodatkować 8,5% . A VATem sie nie martwić.

2009-05-29 14:31

Re: odszkodowanie z poczty

Gotfryd Smolik news
On Fri, 29 May 2009, adam wrote:

> Wnioskuję z tego że *mogę* -ja jako firma- pocztę "skubnąć" na ustawowe
> maximum ,

Do tego się nie wtykam, ale "na zdrowy rozum" argument Liwiusza
jest nie do odparcia - przecież nie miałby sensu proces z pocztą
o to że wartość przesłanej kartki papieru (w przypadku korespondencji)
to 20 groszy ;)

> a owe 60zł nadwyżki *wartości towaru do wielkości odszkodowania*
> opodatkować 8,5%

Nie widzę podstaw, przykro mi, z czego to wywiodłeś?
Wskaż w przepisie!
Przepis jest IMVHO jasny - CAŁE odszkodowanie podlega opodatkowaniu
wskazaną stawką.
Na KPiR owszem, wystąpi "korekta różnicy", ale to z tego powodu
że wartość zakupu poszła w koszt, za to całość jest opodatkowana
od 18% wzwyż - a u Ciebie kosztu nie ma, za to stawka jest na
poziomie 8,5%

> A VATem sie nie martwić.

Najwyraźniej :)

pzdr, Gotfryd
2009-05-29 14:25

Re: odszkodowanie z poczty

Gotfryd Smolik news
On Fri, 29 May 2009, Liwiusz wrote:

> A jak ktoś jest na VATcie, to takie odszkodowanie jakoś ovatowuje, czy nie?

AFAIK, AFAIR & AFA* :) odszkodowania nie podlegają pod VAT.
A jako że nie są "sprzedażą", w ogóle nie wchodzą do jakichkolwiek
rozliczeń VAT (jak proporcje), mniej więcej tak jak odsetki bankowe.

Z tego powodu u VATowca wymiar szkody (o ile odszkodowanie podlega
wymiarowi) obejmuje tylko kwotę netto, a w przypadku ST/wyposażenia
(i innych szkód dla wydatków których poniesienie podlega proporcjom)
u rozliczającego się proporcją - wg proporcji.

pzdr, Gotfryd
2009-05-29 14:53

Re: odszkodowanie z poczty

jureq
Dnia Fri, 29 May 2009 14:31:17 +0200, Gotfryd Smolik news napisał(a):

>> a owe 60zł nadwyżki *wartości towaru do wielkości odszkodowania*
>> opodatkować 8,5%
>
> Nie widzę podstaw, przykro mi, z czego to wywiodłeś? Wskaż w
> przepisie!
> Przepis jest IMVHO jasny - CAŁE odszkodowanie podlega opodatkowaniu
> wskazaną stawką.

Ale chyba może skorygować wcześniej naliczoną sprzedaż dla klienta (50
zł) z właściwą stawką podatku.
2009-05-29 15:11

Re: odszkodowanie z poczty

adam

Użytkownik "Gotfryd Smolik news" napisał w
wiadomości news:Pine.WNT.4.64.0905291425170.1440@quad...
> On Fri, 29 May 2009, adam wrote:
>
>
> Nie widzę podstaw, przykro mi, z czego to wywiodłeś?
>>
> pzdr, Gotfryd

Skoro kontrahent kupił i zapłacił 50zł to opodatkowałem 3% , poczta oddała
110zł , ja oddałem kontrachentowi 50zł , zostało mi 60zł .Gdybym opodatkował
całe 110zł wielkością 8,5% to owe 50zł byłoby opodatkowane dwa razy raz 3% a
drugi raz 8,5%
pozdrawiam
adam

2009-05-29 15:44

Re: odszkodowanie z poczty

Maddy
adam pisze:
> Użytkownik "Gotfryd Smolik news" napisał w
> wiadomości news:Pine.WNT.4.64.0905291425170.1440@quad...
>> On Fri, 29 May 2009, adam wrote:
>>
>>
>> Nie widzę podstaw, przykro mi, z czego to wywiodłeś?
>> pzdr, Gotfryd
>
> Skoro kontrahent kupił i zapłacił 50zł to opodatkowałem 3% , poczta oddała
> 110zł , ja oddałem kontrachentowi 50zł , zostało mi 60zł .Gdybym opodatkował
> całe 110zł wielkością 8,5% to owe 50zł byłoby opodatkowane dwa razy raz 3% a
> drugi raz 8,5%

O ile Twoje rozumowanie jest logicznie poprawne o tyle jest niepoprawne
podatkowo.

Jeżeli oddałeś kontrahentowi pieniądze, do sprzedaży nie doszło, to
trzeba było wystawić korektę.
Oczywiście należało ją wystawić zanim kasę oddałeś, bo teraz nie masz
żadnej możliwości nacisku na kontrahenta, żeby korektę ci podpisał.
Możesz liczyć na jego dobra wolę.
Podwójne opodatkowanie dokonuje sie tutaj na skutek Twojej niewiedzy a
nie wadliwych przepisów podatkowych. One w tej części są akurat spójne.


Maddy

--
*** Stosujesz sie do powyższych teorii na własną odpowiedzialność ***

Magdalena "Maddy" Wołoszyk
JID maddy@esi.com.pl
GG: 5303813
1 | 2
Podobne dyskusje
2006-01-10 07:24

refakturowanie paczek Poczty Polskiej

refakturowanie paczek Poczty Polskiej
Na onecie napisali: W dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej" czytamy, że tysiące internetowych firm wysyłkowych musi fiskusowi zwrócić kilkanaście milionów złotych podatku VAT za przesyłki pocztowe, które są ... z VAT-u zwolnione. Gazeta podaj...
2006-04-28 20:41

odszkodowanie od firmy ochroniarskiej

odszkodowanie od firmy ochroniarskiej
Witam! Sprawa wyglada w skrócie tak: - z nagrobka zostały skradzione plyty granitowe - cmentarz na którym jest nagrobek jest chroniony przez profesjonalną firmę ochroniarską. - od kierownictwa cmentarza dowiedzialem sie ze z ochroniarzami podpisana...
2006-10-27 14:20

Odszkodowanie a koszty

Odszkodowanie a koszty
Witam, mam takowy problem: 1. Rozwaliłem samochód (firmowy w leasingu) 2. Warsztat samochód naprawił i otrzymał odszkodowanie od ubezpieczyciela w kwocie netto 3. Warsztat wystawił mi fakturę i kazał zapłacić VAT - zapłaciłem. I teraz mam fakturę...
2007-03-09 21:47

Odszkodowanie za skradziony samochód

Odszkodowanie za skradziony samochód
W archiwum znalazłem tylko stare wątki sprzed kilku lat. Czy komus wiadomo o jakichś zwolnieniach od podatku z tytułu otrzymania odszkodowania za skradziony samochód firmowy (zarejestrowany na sp. z o.o.) od ubezpieczyciela ?? -- Zalaczam pozdro...
2007-03-13 14:09

odszkodowanie OC a roczne rozliczenie

odszkodowanie OC a roczne rozliczenie
Witam W ubiegłym roku byłem poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym. Otrzymałem odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, dwojakie: 1) za rozbity samochód 2) za uszczerbek na zdrowiu Czy powyższe fakty powinienem w jakiś sposób uwzględnić w rocznym zeznan...
2007-10-18 08:33

Faktura, oryginał, odszkodowanie.

Faktura, oryginał, odszkodowanie.
Witam wszystkich ranną porą. Szukam ustawy, artykułu, czegokolwiek w takiej sprawie. Posiadamy samochód jest on ubezpieczony wszystko normalnie. Uległ on wypadkowi śmiesznie zabrzmiało - miał stłuczke. Daliśmy samochód na przegląd i firma wystaw...
2008-07-07 10:15

Odszkodowanie z AC i podatki

Odszkodowanie z AC i podatki
Witam Jest sobie samochód osobowy (no niby w dowodzie ma wbite "ciężarowy", ale to osobowe kombi z kratką, więc chyba nie ma to większego znaczenia), który ma dwóch współwłaścicieli. Współwłaściciele nie mają takich samych udziałów w samochodzie....
2009-02-06 20:51

odszkodowanie komunikacyjne a podatek

odszkodowanie komunikacyjne a podatek
Witam serdecznie. Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi (pewnie kiepsko szukam, sorry) na taki problem: otrzymałem odszkodowanie z OC sprawcy z PZU za uszkodzenie auta w wypadku komunikacyjnym. Czy mam jakieś zobowiązania podatkowe? Za odpowiedź...
2009-03-29 18:11

Odszkodowanie kosztem

Odszkodowanie kosztem
W jaki sposób uzasadnia się zaliczenie w koszty odszkodowania wypłacanego byłemu pracownikowi z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Nie mogę nic znaleźć, co by pasowało: jaki to ma mieć związek z przychodami? A moż...
2009-05-19 12:31

faktura z Poczty Polskiej

faktura z Poczty Polskiej
Hej! Moze ktos sie orientuje! Otrzymalem z PP fakture gdzie przy sprtzedawcy sa dwa podmioty, jeden (pod polem sprzedawca jest to co nizej) CENTRUM POCZTY ODDZIAL REJONOWY W GDYNI ul. 10 Lutego 10 81-301 Gdynia ORJ Gdynia CP Urzad pocztowy NR 1 ...