Na skróty

Money.pl

Grupy dyskusyjne

Podatek od dywidendy sp. z o.o.

Grupy dyskusyjne
Podatek od dywidendy sp. z o.o.
poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2009-03-27 10:51

Podatek od dywidendy sp. z o.o.

Jacek
Spółka z o.o. wypłaciła w marcu wspólnikom dywidendę.
Pani w US powiedziała, że 19% podatek dopiero płaci się po zakończeniu roku
i składa deklaracje PIT8AR. Księgowa twierdzi, że podatek wpłaca się do 20
kwietnia.
Ktorą wersję przyjąć?
Jacek

2009-03-27 10:57

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

Baloo
"Jacek" napisał w wiadomości
news:gqi7nh$jsm$1@atlantis.news.neostrada.pl...

> Spółka z o.o. wypłaciła w marcu wspólnikom dywidendę.
> Pani w US powiedziała, że 19% podatek dopiero płaci się po zakończeniu
> roku i składa deklaracje PIT8AR. Księgowa twierdzi, że podatek wpłaca się
> do 20 kwietnia.
> Ktorą wersję przyjąć?

Drugą. Podatek od dywidendy płaci się w miesiącu kolejnym po wypłacie
dywidendy.
I w tym roku na mój gust będzie to 18%, ale tu proszę się upewnić.
Aha, podatek opłaca spółka, a nie otrzymujący dywidendę. Ten dostaje kwotę
netto i już nic z nią nie musi robić.
2009-03-28 10:13

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

jacek
w 2009 jest tak jak bylo 19 %
jacek
2009-03-28 16:39

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

Baloo
"jacek" <87ajhg@wp.pl> napisał w wiadomości
news:gqkq91$kt7$1@nemesis.news.neostrada.pl...

> w 2009 jest tak jak bylo 19 %

To sprawdzona informacja?
2009-03-28 17:01

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

Baloo

Użytkownik "Baloo" napisał w wiadomości
news:gqlgbr$b4t$1@news.onet.pl...
> "jacek" <87ajhg@wp.pl> napisał w wiadomości
> news:gqkq91$kt7$1@nemesis.news.neostrada.pl...
>
>> w 2009 jest tak jak bylo 19 %
>
> To sprawdzona informacja?

http://www.olenka.pl/akty_prawne.php?o=pokaz_akt&akt=8
art. 41.1
Z tego wynika, że od 01/01/2009 - 18%, ale jak masz inne źródła, to
poproszę.
2009-03-30 08:42

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

my way

Użytkownik "Baloo" napisał w wiadomości
news:gqlhlb$ej9$1@news.onet.pl...
>
> Użytkownik "Baloo" napisał w wiadomości
> news:gqlgbr$b4t$1@news.onet.pl...
>> "jacek" <87ajhg@wp.pl> napisał w wiadomości
>> news:gqkq91$kt7$1@nemesis.news.neostrada.pl...
>>
>>> w 2009 jest tak jak bylo 19 %
>>
>> To sprawdzona informacja?
>
> http://www.olenka.pl/akty_prawne.php?o=pokaz_akt&akt=8
> art. 41.1
> Z tego wynika, że od 01/01/2009 - 18%, ale jak masz inne źródła, to
> poproszę.

a ja obstawiam 30a ust.1 pkt 4 ;)

pozdr,
m.w.

2009-04-03 09:04

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

Baloo
"my way" napisał w wiadomości news:gqppn9

>> http://www.olenka.pl/akty_prawne.php?o=pokaz_akt&akt=8
>> art. 41.1
>> Z tego wynika, że od 01/01/2009 - 18%, ale jak masz inne źródła, to
>> poproszę.

> a ja obstawiam 30a ust.1 pkt 4 ;)

Obawiam się, że w punkcie, który przytaczasz nie chodzi o dywidendy dla
wspólników sp. z o.o. :)
Tylko o dywidendy wypłacane akcjonariuszom s.a. Być może należy to
traktować podobnie, aczkolwiek we wszystkich zapisach dotyczących dywidend
rocznych wypłacanych dla współwłaścicieli sp. z o.o. powoływano się na
wskazany przeze mnie artykuł.
W każdym razie z czystej ciekawości zgłosiłem pytanko do naszego biura
rachunkowego i jak dostanę odpowiedź, to dam znać :)
2009-04-03 09:57

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

my way

Użytkownik "Baloo" napisał w wiadomości
news:gr4cf1$as3$1@news.onet.pl...
> "my way" napisał w wiadomości news:gqppn9
>
>>> http://www.olenka.pl/akty_prawne.php?o=pokaz_akt&akt=8
>>> art. 41.1
>>> Z tego wynika, że od 01/01/2009 - 18%, ale jak masz inne źródła, to
>>> poproszę.
>
>> a ja obstawiam 30a ust.1 pkt 4 ;)
>
> Obawiam się, że w punkcie, który przytaczasz nie chodzi o dywidendy dla
> wspólników sp. z o.o. :)
> Tylko o dywidendy wypłacane akcjonariuszom s.a.

sugerujesz, że spółka z o.o. nie jest osoba prawną?
a może że dywidenda, którą otrzymuje wspólnik takiej spółki nie jest
przychodem z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej? a może że wspólnik
spółki z o.o. nie jest jej udziałowcem?
;)))


Być może należy to
> traktować podobnie, aczkolwiek we wszystkich zapisach dotyczących dywidend
> rocznych wypłacanych dla współwłaścicieli sp. z o.o. powoływano się na
> wskazany przeze mnie artykuł.

kto się powoływał?

> W każdym razie z czystej ciekawości zgłosiłem pytanko do naszego biura
> rachunkowego i jak dostanę odpowiedź, to dam znać :)

a wystarczy przeczytać:
art.17 ust.1 pkt 4
art. 30a ust.1 pkt 4
art.41 ust.4

powodzenia!

pozdr,
m.w.

2009-04-03 10:12

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

Baloo
"my way" napisał

> kto się powoływał?

Autorzy tych zapisów. Chodzi mi o źródła z portali prawnych itp.

> a wystarczy przeczytać:
> art.17 ust.1 pkt 4
> art. 30a ust.1 pkt 4
> art.41 ust.4

No dobrze, to wobec tego jak art. 30a1.4 ma się do art. 41.4?
W pierwszym jest napisane, że podatek od dywidendy jest zryczałtowany i
wynosi 19%, a w drugim, że osoba prawna (czyli tu: spółka) odprowadza na
podatek zaliczkę jako najniższą stawkę podatkową określoną w skali [...]. W
tym roku najniższa stawka to 18%.

Nie jestem prawnikiem, więc dla mnie te zapisy na pierwszy rzut oka są
sprzeczne. A ponieważ, jak wspomniałem, w tych źródłach, jakie znalazłem,
odwoływano się jedynie do art. 41, to ten właśnie artykuł przyjąłem jako
podstawę prawną.

Czy możesz zatem wyjaśnić, jak należy to wszystko poprawnie interpretować?
2009-04-03 10:23

Re: Podatek od dywidendy sp. z o.o.

my way

Użytkownik "Baloo" napisał w wiadomości
news:gr4ge5$m6p$1@news.onet.pl...
> "my way" napisał
>
>> kto się powoływał?
>
> Autorzy tych zapisów. Chodzi mi o źródła z portali prawnych itp.


>> a wystarczy przeczytać:
>> art.17 ust.1 pkt 4
>> art. 30a ust.1 pkt 4
>> art.41 ust.4
>
> No dobrze, to wobec tego jak art. 30a1.4 ma się do art. 41.4?
> W pierwszym jest napisane, że podatek od dywidendy jest zryczałtowany i
> wynosi 19%, a w drugim, że osoba prawna (czyli tu: spółka) odprowadza na
> podatek zaliczkę jako najniższą stawkę podatkową określoną w skali [...].
> W tym roku najniższa stawka to 18%.
>
> Nie jestem prawnikiem, więc dla mnie te zapisy na pierwszy rzut oka są
> sprzeczne. A ponieważ, jak wspomniałem, w tych źródłach, jakie znalazłem,
> odwoływano się jedynie do art. 41, to ten właśnie artykuł przyjąłem jako
> podstawę prawną.

Ech, powtarzam: art.41 ust.4
a nie art.41 ust.1 :)
tutaj treść:
4. Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany
podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do
dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów
określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz ****art. 30a
ust. 1****, z zastrzeżeniem ust. 5.

a w wymienionym w tym ustępie art.30a ust.1 masz:
Art.30a. 1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19%
zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:

4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych


> Czy możesz zatem wyjaśnić, jak należy to wszystko poprawnie interpretować?


spróbowałam, udało się ? :)

pozdr,

m.w.



1 | 2
Podobne dyskusje
2005-11-05 09:23

jak obejsc podatek od dywidendy?

jak obejsc podatek od dywidendy?
czy mozna jakos obejsc podatek od dywidendy ? myslalem np o wytransferowaniu zysku do kraju w ktorym nie ma podatku od dywidendy lub jest minimalny i jednoczesnie ten kraj posiada umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania z RP. Moze sa jakies inne spo...
2005-12-26 16:07

Prawo, podatki i dywidendy - długie i skomplikowane

Prawo, podatki i dywidendy - długie i skomplikowane
Sprawa jest skomplikowana i posiada kilka wątków i ja osobiście przy niej wysiadam, ale wiem, że na użytkowników tej grupy można generalnie liczyć więc mam nadzieję, że może i tym razem. Ale do rzeczy - jest sobie spółka z o.o., która na koniec ubie...
2006-10-14 14:46

w jaki sposób zmienić podatek od nieruchomości na podatek rolny

w jaki sposób zmienić podatek od nieruchomości na podatek rolny
witam w 1996 nabyłem działkę na obrzeżach Łodzi o charakterze rolnym 0,15 ha = 1500 m2 do 2005 roku płaciłem podatek rolny a od 2006 naliczono mi podatek od nieruchomości który jest 10 krotnie większy niż płacony do 2005 . w uzasadnieniu napisano że zo...
2006-10-26 07:06

podatek

podatek
jeśli sprzedam swoje mieszkanie w miejscowości x np za 60 000 i za niższą kwotę np 30 000 kupię niemal natychmiast mieszkanie w miejscowości y to jaki podatek muszę zapłacić czy muszę płacić podatek od sprzedaży - to mieszkanie jest moje od kilku lat ...
2006-11-30 21:49

podatek dochodowy, a podatek od zysków kapitałowych

podatek dochodowy, a podatek od zysków kapitałowych
Witam, Mam problem dotyczący naliczania wysokości dochodu na osobe ( chodzi o stypendium socjalne na uczelni ). Mianowicie problem tkwi w tym, iż uzyskałem w roku 2005 dochody z giełdy ( podatek od zysków kapitałowych ). Owe dochody zos...
2007-01-23 00:19

sp z o o - dywidendy

sp z o o - dywidendy
Jest spolka A z o.o. w tej spolce 50% udzialow ma spolka B z o.o. , pozostale 50% to osoby fizyczne spolka A wyplaca dywidendy. Za osoby fizycze oczywiscie odprowadza 19% podatku od dywidend. Za spolke z o.o. jak rozumiem, nie oplaca zadnych po...
2007-03-07 13:30

podatek

podatek
Spalił mi sie dom na działce.Zostały tylko mury i komin.Czy muszę teraz płacić podatek od nieruchomości ? Romeo -- ...
2007-03-21 13:39

najem - podatek VAT - kiedy rozliczyć podatek naliczony ?

najem - podatek VAT - kiedy rozliczyć podatek naliczony ?
Witam Mam pytanko. Wiadomo, że zgodnie z Art.19 Ust.13 pkt.4 ustawy o VAT podatek nalezny od uslug najmu, dzierżawy i usług o podobnym charakterze jest rozliczany dopiero w dacie zapłaty, albo w terminie platnosci okreslonej na fakturze lub z umow...
2007-09-21 16:40

Podatek VAT, podatek dochodowy - pare pytan

Podatek VAT, podatek dochodowy - pare pytan
Witam! Mam takie pytanko - czy warto by firma ktora dopiero będzie rejestrowana stawała się płatnikiem VAT od razu?? Firma będzie świadczyć usługi innym firmom więc zapewne im będzie to na rękę - ale może da się obejść to jakoś inaczej?? Tak w...
2008-04-23 21:48

podatek 1 zl

podatek 1 zl
Pewnie głupie pytanie, ale... czy jeśli do zapłaty mam podaek w wysokości 1 zł, to muszę to przelać do US? czy może jest jakaś minimalna kwota powyżej której dopiero należy taki podatek uiścić ? K. ...
Reklama

Masz firmę budowlaną?

U nas znajdziesz ZLECENIA!

Dodaj swoją firmę do katalogu i czekaj na zlecenia! więcej »