Na skróty

Money.pl

Grupy dyskusyjne

podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

Grupy dyskusyjne
podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow
poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2010-03-07 08:47

podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

marbad
Witam,

Mam nastepujaca sytuacje:

Dojazd do pracy w miejscowosci innej niz zaklad pracy. Roczny koszt
uzyskania przychodu 1668,72 zl.
W ciagu roku na bilety imienne wydalem 1160zl (udokumentowane wydatki).
Pytanie 1: Czy koszt uzyskania przychodu moge podniesc tylko jesli na
bilety wydalbym wiecej niz 1668,72?
Pytanie 2: Czy jezeli bilety kosztowalyby mnie np. 1800zl rocznie to
taka kwote moglbym wpisac jako koszt usyskania przychodu?

Ponizej podstawa prawna.

Pozdrawiam
MarBad

Podstawe prawna:

/Art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w
brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 15 lit.c) w związku z art. 8 ustawy z
dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób
fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.
1588)./

/Jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów określone powyżej, są niższe
od wydatków na dojazd do zakładu pracy lub zakładów pracy środkami
transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji
miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte
przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków
faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami
okresowymi./

2010-03-07 09:39

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

spp
W dniu 2010-03-07 08:47, marbad pisze:

> Dojazd do pracy w miejscowosci innej niz zaklad pracy. Roczny koszt
> uzyskania przychodu 1668,72 zl.
> W ciagu roku na bilety imienne wydalem 1160zl (udokumentowane wydatki).
> Pytanie 1: Czy koszt uzyskania przychodu moge podniesc tylko jesli na
> bilety wydalbym wiecej niz 1668,72?

Tak.

> Pytanie 2: Czy jezeli bilety kosztowalyby mnie np. 1800zl rocznie to
> taka kwote moglbym wpisac jako koszt usyskania przychodu?

Tak.

--
spp
2010-03-07 15:56

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

witek
marbad wrote:
>
> Dojazd do pracy w miejscowosci innej niz zaklad pracy.
bez znaczenia.
wazne czy dojazd do pracy w miejscowosci innej niz mieszkasz (fizycznie
mieszkasz, a nie ze jestes zameldowany).



> Roczny koszt
> uzyskania przychodu 1668,72 zl.

zakładajac cały rok. Inaczej 139 zł 06 gr miesiecznie.


> W ciagu roku na bilety imienne wydalem 1160zl (udokumentowane wydatki).
> Pytanie 1: Czy koszt uzyskania przychodu moge podniesc tylko jesli na
> bilety wydalbym wiecej niz 1668,72?

Nie rozumiem.
Jesli do pracy dojezdzales przez caly rok to 1668.72 KUP nalezy ci sie z
definicji, choćbys do tej pracy chodził piechotą lub dojeżdżał rowerem,
czy z sąsiadem samochodem.
Zadnych rachunkow miec niec musisz.



> Pytanie 2: Czy jezeli bilety kosztowalyby mnie np. 1800zl rocznie to
> taka kwote moglbym wpisac jako koszt usyskania przychodu?
>

tak, przy czym zwroc uwage, ze te rachunki musisz miec (tak jak w
ustawie) z konkretnego typu przewoznika a i bilety musza byc imienne i
uwaga. MIESIECZNE.
TO miesieczne jest w praktyce interpretowane jako okresowe (czylo na
okres inny niz miesiac), ale np. do nawet imiennych, ale jednorazowych
biletow sie juz przyczepią (hmm, istniej takie?).
2010-03-07 16:07

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

spp
W dniu 2010-03-07 15:56, witek pisze:

> TO miesieczne jest w praktyce interpretowane jako okresowe (czylo na
> okres inny niz miesiac),

Hmmm, OIDP ale ustawa nic nie mówi o miesięcznych tylko okresowych. ;)

--
spp
2010-03-07 16:15

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

witek
spp wrote:
> W dniu 2010-03-07 15:56, witek pisze:
>
>> TO miesieczne jest w praktyce interpretowane jako okresowe (czylo na
>> okres inny niz miesiac),
>
> Hmmm, OIDP ale ustawa nic nie mówi o miesięcznych tylko okresowych. ;)
>

punkt dla ciebie,
jak pamietam kiedys bylo miesiecznych.
a moze mi sie tylko sni.
2010-03-07 20:49

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

marbad

witek pisze:
> marbad wrote:
>>
>> Dojazd do pracy w miejscowosci innej niz zaklad pracy.
> bez znaczenia.
> wazne czy dojazd do pracy w miejscowosci innej niz mieszkasz
> (fizycznie mieszkasz, a nie ze jestes zameldowany).
>
>
>
>> Roczny koszt uzyskania przychodu 1668,72 zl.
>
> zakładajac cały rok. Inaczej 139 zł 06 gr miesiecznie.
>
>
>> W ciagu roku na bilety imienne wydalem 1160zl (udokumentowane wydatki).
>> Pytanie 1: Czy koszt uzyskania przychodu moge podniesc tylko jesli na
>> bilety wydalbym wiecej niz 1668,72?
>
> Nie rozumiem.
> Jesli do pracy dojezdzales przez caly rok to 1668.72 KUP nalezy ci sie
> z definicji, choćbys do tej pracy chodził piechotą lub dojeżdżał
> rowerem, czy z sąsiadem samochodem.
> Zadnych rachunkow miec niec musisz.
>
> ---------

> MARBAD:
Tak, dzieki. Mialem tu na mysli to czy wydatki na dojazd moge doliczyc
dodatkowo czy wliczaja sie w ta kwote wolna od podatku. Ale juz wszystko
jasne. Dzieki.
----------------
>
>> Pytanie 2: Czy jezeli bilety kosztowalyby mnie np. 1800zl rocznie to
>> taka kwote moglbym wpisac jako koszt usyskania przychodu?
>>
>
> tak, przy czym zwroc uwage, ze te rachunki musisz miec (tak jak w
> ustawie) z konkretnego typu przewoznika a i bilety musza byc imienne i
> uwaga. MIESIECZNE.
> TO miesieczne jest w praktyce interpretowane jako okresowe (czylo na
> okres inny niz miesiac), ale np. do nawet imiennych, ale jednorazowych
> biletow sie juz przyczepią (hmm, istniej takie?).
2010-03-07 20:50

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

marbad
Bardzo dziekuje za informacje.
marbad

spp pisze:
> W dniu 2010-03-07 15:56, witek pisze:
>
>> TO miesieczne jest w praktyce interpretowane jako okresowe (czylo na
>> okres inny niz miesiac),
>
> Hmmm, OIDP ale ustawa nic nie mówi o miesięcznych tylko okresowych. ;)
>
2010-03-07 20:51

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

marbad
Bardzo dziekuje za informacje.
marbad

witek pisze:
> spp wrote:
>> W dniu 2010-03-07 15:56, witek pisze:
>>
>>> TO miesieczne jest w praktyce interpretowane jako okresowe (czylo na
>>> okres inny niz miesiac),
>>
>> Hmmm, OIDP ale ustawa nic nie mówi o miesięcznych tylko okresowych. ;)
>>
>
> punkt dla ciebie,
> jak pamietam kiedys bylo miesiecznych.
> a moze mi sie tylko sni.
2010-03-08 00:08

Re: podwyzszenie kosztu uzyskania przychodow

witek
marbad wrote:
>
>> MARBAD:
> Tak, dzieki. Mialem tu na mysli to czy wydatki na dojazd moge doliczyc
> dodatkowo czy wliczaja sie w ta kwote wolna od podatku. Ale juz wszystko
> jasne. Dzieki.

wliczaja sie,
bilety, rachunki itp it sa ZAMIAST standardowych KUP, a nie doliczane DO.
1
Podobne dyskusje
2005-12-06 13:10

ksiazka przychodow i rozchodow

ksiazka przychodow i rozchodow
Mam pytanie, Ksiazka przychodow i rozchodow, Vat, wlasciciel nie dostarczal wb z drugiego banku, nie bralismy pod uwage kosztow , teraz mam kosztow za prowadzenie banku za pol roku do tyłu , czy mozna to teraz ujawnic w jednym miesiacu ? Czy trze...
2006-08-07 22:22

rozliczenie ryczaltu od przychodow.

rozliczenie ryczaltu od przychodow.
Witam! Jestem poczatkujaca osoba prowadzaca firme, wybralem forme opodatkowania w postaci ryczaltu. Mam pytanie np z teogp misiaca wychodzi mi 7,47zl podatku (3%) mam przelac dokladnie 7,47 czy jakos to zaokraglic? Jezeli zaokraglac to z kazdego ...
2007-01-24 20:56

leasing operacyjny - jak liczyc koszty uzyskania przychodow

leasing operacyjny - jak liczyc koszty uzyskania przychodow
hej! z tego co sie orientuje to obecnie przy zakupie nowego auta mozna odliczyc maksymalnie 60%vatu oraz nie wiecej niz 6tys zl a jak jest w przypadku leasingu? czy mozna odliczyc caly vat od raty leasingowej (oficjalnie jest to wypozycznie auta)...
2007-04-15 10:23

koszty uzyskania przychodow powyzej limitu - jak obliczyc dochod?

koszty uzyskania przychodow powyzej limitu - jak obliczyc dochod?
witam rokrocznie sie rozliczalem i nie mialem problemu, ale teraz napotkalem cos czego nie jestem pewien. rozliczenie ktore dostalem z pracy wyglada nastepujaco: http://free.of.pl/p/pka/pit1.jpg wpisuje sobie liczby do programu obliczajacego i w ...
2007-08-01 14:03

karta przychodow, lista plac

karta przychodow, lista plac
Witam! Czy jezeli pracownik jest zatrudniony do 5 maja, a ja 6 go zatrudnie na umowe zlecenie (inny zakres obowizkow) to czy uwgzledniam umowe zlecenie (lub o dzielo) na karcie przychodow i na liscie plac czy nie uwzgledniam tylko sporzadzam odpowi...
2007-11-14 23:55

Księgowanie kosztu w KPiR

Księgowanie kosztu w KPiR
Witam, Pod koniec poprzedniego miesiąca otrzymałem fakturę na dość sporą wartość, za którą jestem w stanie zapłacić dopiero jutro (parę dni po terminie widniejącym na fakturze, ale się z firmą dogadałem). Pytanie moje jest następujące - czy musz...
2009-01-27 18:16

pit-11 i blednie naliczone koszty uzyskania przychodow

pit-11 i blednie naliczone koszty uzyskania przychodow
witam otrzymalem z zakladu pit11 za 2008 rok, w ktorym koszty uzyskania przychodu zostaly zanizone, a dokladnie nie zostaly podniesione ze wzgledu na zamieszkanie poza miejscowoscia w ktoraj znajduje sie zaklad pracy w tej sytuacji wystarczy z...
2009-02-16 14:37

dowod poniesienia kosztu

dowod poniesienia kosztu
Witam! Czy jako dowod poniesienia kosztu w przypadku osoby fizycznej nie prowadzacej DG (np gdy bierze udzial w prograamie partnerskim u mnie jako firmy) moze byc wydruk potwierdzenia przelewu z jej danymi oraz tytulem przelewu gdzie widnieje wyra...
2009-03-26 12:47

ksiega przychodow w excelu

ksiega przychodow w excelu
Witam! Czy dysponuje ktos dokumentem excel z księga przychodow (sama ewidencja liczaca na koniec podatek, z możliwoscia liczenia wedlug 19% liniowego) lub wie gdzie mozna za pomoca smsa pobrac? Niestety ifirma z ktorej korzystalem okazala sie poraz...
2009-05-01 01:22

Czy US moze kwestionowac koszty uzyskania przychodow?

Czy US moze kwestionowac koszty uzyskania przychodow?
Osoba majaca adres zameldowania poza Gdynia mieszka i pracuje w Gdyni a pracodawca w PIT-11 podal stawke KUP = 1668.72 zl (a nie 1335 zl). Adres zamieszkania (tymczasowego pewnie) jest wskazany na Gdynie i osoba ta uwzglednila w PIT-37 ulge na in...