Na skróty

Money.pl

Grupy dyskusyjne

sprzedaż działki - kiedy płaci się podatek od sprzedaży nieruchomości?

Grupy dyskusyjne
sprzedaż działki - kiedy płaci się podatek od sprzedaży nieruchomości?
poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2006-05-28 22:19

sprzedaż działki - kiedy płaci się podatek od sprzedaży nieruchomości?

Młoda
Witam!

Noszę się z zamiarem sprzedaży działki. Tata sprzedaje jedną działkę, ja
drugą, która została mi przez niego podarowana. Obie te czynności (zakup
działki i darowizna) miały miejsce już ponad 5 lat temu. Słyszałam, że wtedy
nie musimy płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Czy ktoś
mógłby podać mi odnośnik do ustawy, gdzie to jest zapisane?

Aha, no i w związku z tym, czy muszę jakoś zawiadomić US o takiej transakcji
(skoro nie płącę podatku) potwierdzając fakt, iż od nabycia działki minęło
już 5 lat?

pozdrawiam
Ela Wołoszyńska

2006-05-29 09:10

Re: sprzedaż działki - kiedy płaci si

Gotfryd Smolik news
On Sun, 28 May 2006, Młoda wrote:

> Noszę się z zamiarem sprzedaży działki. Tata sprzedaje jedną działkę, ja
> drugą, która została mi przez niego podarowana. Obie te czynności (zakup
> działki i darowizna) miały miejsce już ponad 5 lat temu. Słyszałam, że wtedy
> nie musimy płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Czy ktoś
> mógłby podać mi odnośnik do ustawy, gdzie to jest zapisane?

Toż o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nie liczy się czy "normalnie" od 5 lat - bo liczy się od końca roku
(na czym można się przejechać):
+++
Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub
użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności
gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia
nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem
pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło
nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc
od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy
te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,
---

> Aha, no i w związku z tym, czy muszę jakoś zawiadomić US o takiej transakcji
> (skoro nie płącę podatku) potwierdzając fakt, iż od nabycia działki minęło
> już 5 lat?

Pośrednio - przecież trzeba zapłacić PCC (to jest INNY podatek,
płacony niezależnie od dochodowego, zresztą przy nieruchomości
AFAIR za pośtrednictwem notariusza).

--
pozdrowienia, Gotfryd
(KPiR, VAT, memoriał, ZUS)
1
Podobne dyskusje
2006-06-21 07:23

Podatek od sprzedaży nieruchomości w 2007 r.

Podatek od sprzedaży nieruchomości w 2007 r.
Witam, Nie wiem czy mam omamy, ale kilka dni temu w jednym z serwisów przemknęła mi informacja o planowanej przez Rząd zmianie w zakresie podatku od sprzedaży nieruchomości. Kilka godzin późnej nie mogłem już znaleźć tego niuisa, teraz też nie .....
2006-08-30 21:33

Podatek od sprzedaży działki

Podatek od sprzedaży działki
Witam, Mam działkę (darowizna), którą chcę sprzedać przed upływem 5 lat. Chciałem się dowiedzieć, czy gmina może pobrać ode mnie jakiś podatek w związku ze sprzedażą nieruchomości położonej na terenie tej gminy? Pozdrawiam ...
2006-12-31 13:26

Czy będzie podatek dochodowy od sprzedaży działki budowlanej jeśli:

Czy będzie podatek dochodowy od sprzedaży działki budowlanej jeśli:
Czy będzie podatek dochodowy od sprzedaży działki budowlanej (19%) jeśli: WARIANT 1 1. Działkę sprzedają rodzice w 2007r. Następnie pieniądze przekazują jako darowiznę synowi, który to spłaca część kredytu zaciągniętego na budowę domu. (C...
2007-01-29 20:50

Podatek od sprzedaży nieruchomości, ponad 5 lat, spadek

Podatek od sprzedaży nieruchomości, ponad 5 lat, spadek
Witam, W 1994 roku odziedziczyłem spadek, działke rolną i dom. Odprowadziłem podatek spadkowy. W tym roku zamierzam sprzedać działke lecz nie dokonałem wpisu do księgi wieczystej. Czy będzie to przeszkodą w sprzedaży działki, jak to będzie wy...
2007-01-30 20:28

podatek od sprzedaży nieruchomości - rok zameldowania

podatek od sprzedaży nieruchomości - rok zameldowania
Poczytałem to http://www.pit.pl/pages/i/1492.php Jeżeli zameldowany na pobyt stały min 12 mies. przed datą zbycia to zwolnienie. Rozumiem, że zamenldowanie moe być przed lub po kupnie - obokjętne. Pytanie: czyli 12 "pełnych" miesięcy (tak jak słynne ...
2007-03-18 08:46

Podatek od sprzedaży nieruchomości a zakup nowego domu

Podatek od sprzedaży nieruchomości a zakup nowego domu
Witam wszystkich, mam taki problem: Mam mieszkanie kupione przed 1 stycznia 2007 (a więc obowiązują mnie stare zasady), ale kupiłem je 2 lata temu (nie minęło jeszcze 5 lat). Sprzedaję to mieszkanie i kupuję domek. Czy, aby skorzystać ze zwolnienia...
2007-03-27 20:29

Podatek od sprzedaży nieruchomości a zwrot z PIT 28

Podatek od sprzedaży nieruchomości a zwrot z PIT 28
witam, czy ktoś z Was się orientuje, czy mając nadwyżkę podatkową wynikającą z PIT-28 z lat ubiegłych wynikającą z odliczania od podatku wydatków mieszkaniowych (PIT/D) można ją w jakiś sposób wykorzystać do zapłacenia podatku od sprzedaży nierucho...
2007-04-16 14:34

jakie podatki od sprzedaży działki

jakie podatki od sprzedaży działki
Witam! W 2003 roku kupiłem działkę budowlaną jako osoba fizyczna. Potem dokonałem jej podziału na kilka mniejszych. Jedną sprzedałem od razu a teraz chcę sprzedać kolejną. Jaki podatek zapłacę? Znajomy straszy mnie VAT-em. Czy nie jest tak, że ponie...
2007-05-23 13:20

10% od sprzedaży nieruchomości - data wydatkowania

10% od sprzedaży nieruchomości - data wydatkowania
Bardzo proszę o PILNĄ pomoc w takiej sprawie: Chcę szybko sprzedać garaż kupiony w 2006 i oczywiście uniknąć podatku 10% od sprzedaży. Stara ustawa (obowiązująca w tym przypadku?) mówi, że będę zwolniony z tego podatku jeżeli WYDATKUJĘ pieniądze ze...
2007-06-25 18:57

czy trzeba płacic podatek od sprzedaży nieruchomości???

czy trzeba płacic podatek od sprzedaży nieruchomości???
Witam !!! pomóżcie sytuacja wygląda następująco matka sprzedała działkę budowlaną której 1/2 nabyła w spadku po smierci ojca czyli jej męża a 1/2 była jej własnością od ponad 30 lat US domaga się podatku 10% z tej 1/2 częsci ojca dlatego że nie min...
Reklama

Chcesz zamieszkać na swoim?

Bezpłatnie sprawdzimy ofertę kredytów hipotecznych!

Kredyty mieszkaniowe na nowych warunkach. Poznaj nowe oferty, doradcy Open Finance od lat doradzają swoim klientom. więcej »