Na skróty

Money.pl

Grupy dyskusyjne

Umowa o dzieło i zaliczka

Grupy dyskusyjne
Umowa o dzieło i zaliczka
poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2009-05-31 20:53

Umowa o dzieło i zaliczka

Tomek
Chcę zamówić serwis internetowy na umowę o dzieło z przekazaniem
praw. Potencjalny wykonawca chce dostać zaliczkę, na co ja się godzę.

Zaliczkę na PIT od takiej zaliczki musze oczywiście wpłacić do US,
natomiast nie wiem kiedy potrącić sobie koszt - czy w dacie wypłaty
takiej zaliczki czy w dacie wykonania umowy lub wypłaty finalnej płatności?

A może prościej wziąć i to zamortyzować jednorazowo (<3500zł), wtedy
nie będzie dylematu - po skończonej pracy wpisuje do EST i tyle :)

--
Pozdrawiam,
Tomek
2009-06-01 23:01

Re: Umowa o dzieło i zaliczka

Gotfryd Smolik news
On Sun, 31 May 2009, Tomek wrote:

> Chcę zamówić serwis internetowy na umowę o dzieło z przekazaniem
> praw. Potencjalny wykonawca chce dostać zaliczkę, na co ja się godzę.
>
> Zaliczkę na PIT od takiej zaliczki musze oczywiście wpłacić do US,

Hm... "postawione do dyspozycji"... ano postawione.

> natomiast nie wiem kiedy potrącić sobie koszt

Zaliczka nie jest kosztem, prawda?

Tu uwaga: trzeba się pilnować, aby *potocznego* określenia "zaliczka"
nie użyć w rozumieniu "zapłata za częciowe wykonanie umowy", bo
jak rozumiemy, to jest *całkiem co innego* :D
(a nigdy nie wiadomo kto i kiedy znajdzie w archiwum)

pzdr, Gotfryd
2009-06-02 10:00

Re: Umowa o dzieło i zaliczka

Tomek
Dnia 01-06-2009 o 23:01:04 Gotfryd Smolik news napisał(a):

> On Sun, 31 May 2009, Tomek wrote:
>
>> Chcę zamówić serwis internetowy na umowę o dzieło z przekazaniem
>> praw. Potencjalny wykonawca chce dostać zaliczkę, na co ja się godzę.
>>
>> Zaliczkę na PIT od takiej zaliczki musze oczywiście wpłacić do US,
>
> Hm... "postawione do dyspozycji"... ano postawione.
>
>> natomiast nie wiem kiedy potrącić sobie koszt
>
> Zaliczka nie jest kosztem, prawda?

Tutaj jest mały problem - to że zaliczka nie jest kosztem
było oczywiste przed 1.1.2007, kiedy to koszty potrącało się kasowo
(i były sławne dyskusje czy w dacie zapłaty czy w innej dacie :) ).
Od 1.1.2007 przepis jest jasny - koszt jest w dacie faktury,
a w art. 23 jest dopisek - nie wcześniej niż postawiono do dyspozycji.

Natomiast w międzyczasie okazało się że pewnie i tak wszytsko zamknie
się w czerwcu więc to chyba nie jest krytyczna sprawa :)

> Tu uwaga: trzeba się pilnować, aby *potocznego* określenia "zaliczka"
> nie użyć w rozumieniu "zapłata za częciowe wykonanie umowy", bo
> jak rozumiemy, to jest *całkiem co innego* :D
> (a nigdy nie wiadomo kto i kiedy znajdzie w archiwum)

Zgadza się (z moim stanem wiedzy :) )

--
Pozdrawiam,
Tomek
1
Podobne dyskusje
2006-01-22 19:15

umowa zlecenie - zaliczka na PDoOF

umowa zlecenie - zaliczka na PDoOF
witam czy zleceniodawca ma _obowiazek_ odprowadzac zaliczke na _nalezny_ podatek dochodowy od osob fizycznych? i drugie pytanie: czy jezeli US wydal pewna interpretacje ordynacji podatkowej to inny musi sie do niej dostosowac? jezeli niejasno si...
2006-03-30 13:49

DG i umowa o dzieło

DG i umowa o dzieło
Witam, Jeśli prowadzę działalność gospodarczą (KPiR, podmiotowe zwolnienie z VAT) a jednocześnie wykonywałabym coś dla klienta w oparciu o umowę o dzieło to jak to księgować? Tzn. po wykonaniu "dzieła" wystawiam zamawiającemu rachunek - tak więc k...
2006-03-11 14:40

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło
Witam w zeszłym roku byłem zatrudniony (praca jednodniowa) na umowe o dzieło, na picie ktory dostałem mam, ze to za okres od 1 listopada do 30 listopada. Dostalem pit jakis miesiac temu, do kiedy mam go odeslac do US? Czy to jest tak, ze oni wyslali...
2006-03-30 13:49

DG i umowa o dzieło

DG i umowa o dzieło
Witam, Jeśli prowadzę działalność gospodarczą (KPiR, podmiotowe zwolnienie z VAT) a jednocześnie wykonywałabym coś dla klienta w oparciu o umowę o dzieło to jak to księgować? Tzn. po wykonaniu "dzieła" wystawiam zamawiającemu rachunek - tak więc k...
2007-02-09 16:31

umowa o dzieło

umowa o dzieło
Czy w 2007 roku od umowy o dzieło nie trzeba odprowadzać składki zus (ani społecznej, ani zdrowotnej?). I wogóle takiej umowy nie trzeba w Zusie zgłaszać? Osoba z którą chcę podpisać taką umowę jest zatrudniona na etacie u innego pracodawcy. ...
2007-02-28 19:25

umowa o dzieło

umowa o dzieło
Witam, mąż prowadzi DG (kpir, VAT), chciałby podpisać z siostrą umowę o dzieło na tłumaczenie pewnego tekstu. Czy moze honorarium wpisać sobie w koszty? Mam taką wątpliwość z tego tytułu, że wynagrodzenie za umowę o pracę zawartą z członkiem rodzin...
2007-04-28 17:00

DG + umowa o dzieło(prawa autorskie) + umowa zlecenie

DG + umowa o dzieło(prawa autorskie) + umowa zlecenie
Witam, prowadzę DG(podatek liniowy), a wczesniej jak w temacie. Z tytulu DG wypelniam PIT-36L, a do tego PIT-37 czy tak? -- Pozdrawiam Sz....
2007-06-12 18:02

umowa o dzieło albo umowa zlecenie na firmę z Holandii

umowa o dzieło albo umowa zlecenie na firmę z Holandii
Witam i proszę o poradę! Mam możliwość robienia dla firmy informatycznej z Holandii drobne usługi związane z projektowaniem stron www. Oni siedzą sobie tam, ja sobie siedzę w domu. I pracujemy przez internet. Nie mam z nimi umowy o pracę. Czy mog...
2007-08-21 18:49

Umowa o dzieło, zaliczka

Umowa o dzieło, zaliczka
Podpisuję umowę o dzieło z wykonawcą(bez DG), w ramach której to umowy będzie przewidziana zaliczka "za podpisanie". No i mam małego zonka jak to ugryźć. Plan jest taki: 1) Wypłacam zaliczkę 2) księguję zaliczkę w KPiR w kol 15 - bo zaliczka nie ...
2007-11-16 20:06

DG -> Umowa o dzieło

DG -> Umowa o dzieło
Witam Zastanawiam się nad taką operacją - zamykam DG i działam dalej na rzecz jednego z zagranicznych klientów w ramach "zwykłej" umowy o dzieło(usługi informatyczne, nie mam podwykonawców, wszytsko robie osobiście). Wystawiam faktury VAT(np), j...
Reklama

Monika zaoszczędziła 10.000 zł

Pani Monika wymieniała waluty po lepszych kursach niż konkurencja.

Firma Pani Moniki importuje towary z zagranicy, Pani Monika znalazła pewny kantory internetowy i z jago pomocą realizowała transakcje po najlepszych kursach. więcej »