Na skróty

Money.pl

Grupy dyskusyjne

Zgloszenie sprzedaży mieszkania w US

Grupy dyskusyjne
Zgloszenie sprzedaży mieszkania w US
poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2010-02-15 10:39

Zgloszenie sprzedaży mieszkania w US

Slawek Kotynski
Po sprzedaniu mieszkania zaniosłem do US PIT-39.
Pani z okienka powiedziała, że to się składa
dopiero z rocznym zeznaniem.
Ze znależionych w Internecie informacji wynika,
że sprzedaż należy zgłosić w ciągu dwóch tygodni,
bo inaczej traci się prawo do odpisu wydatków
na cele mieszkaniowe.

Jak jest w tym roku?

--
mjk
Nie pisz na smieciarz@askar.com.pl - to pułapka
s/smieciarz/kotynski/
2010-02-15 10:49

Re: Zgloszenie sprzedaży mieszkania w US

VoyteG
On 15 Lut, 10:39, Slawek Kotynski wrote:

>
> Jak jest w tym roku?

Złóż teraz, bo jak się okaże że "Pani" w US popełniła błąd, to
konsekwencje poniesiesz Ty...

Jak Pani nie chce przyjąć, bo potem by musiała potem pamietać, to
wyślij jej zesnianie pocztą koniecznie listem poleconym -zachowaj na
przyszłość potwierdzenie nadania oraz kopie zeznania., by się potem
nie okazało, że straciłeś termin, bo ci pani zle poradziła.
2010-02-15 13:59

Re: Zgloszenie sprzedaży mieszkania w US

Dominik & Co
Slawek Kotynski rzecze:
> Po sprzedaniu mieszkania zaniosłem do US PIT-39.
> Pani z okienka powiedziała, że to się składa
> dopiero z rocznym zeznaniem.

Kluczowa informacja: kiedy rzeczone mieszkanie
zostało kupione/wybudowane?

http://www.podatki.egospodarka.pl/48381,Podatek-od-sprzedazy-n ieruchomosci-w-PIT-39,1,65,1.html

> Ze znależionych w Internecie informacji wynika,
> że sprzedaż należy zgłosić w ciągu dwóch tygodni,

A to, jeśli nieruchomość została nabyta/wybudowana
wcześniej- patrz powyższy link.

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (S.J. Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy w oparciu o Art. 54 Konstytucji RP
2010-02-15 14:07

Re: Zgloszenie sprzedaży mieszkania w US

Dominik & Co
Slawek Kotynski rzecze:

> Ze znależionych w Internecie informacji wynika,
> że sprzedaż należy zgłosić w ciągu dwóch tygodni,
> bo inaczej traci się prawo do odpisu wydatków
> na cele mieszkaniowe.

Nawet wcześniej nie było z tym tak źle.
http://www.pit.pl/zwolnienie_z_pit_sprzedazy_nieruchomosci_nieruchomosci_podatk i_praktyc_88.php

"(...)niezłożenie oświadczenia w terminie 14 dni od daty sprzedaży nie wyłącza możliwości
zwolnienia uzyskanego przychodu z podatku, jeżeli podatnik w terminie określonym w art. 21
ust. 1 pkt 32 lit. a wyda uzyskane pieniądze na cele określone w tym przepisie. Przepis
ten reguluje bowiem wyczerpująco warunki zwolnienia od podatku dochodowego dochodu ze
sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Oznacza to, że art. 28 ust. 2 nie wprowadza
kolejnego warunku zwolnienia od podatku, tj. nie uzależnia skorzystania ze zwolnienia od
złożenia w przewidzianym terminie stosownego oświadczenia"

--
Dominik (& kąpany)
"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie zabrać." (S.J. Lec)
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy w oparciu o Art. 54 Konstytucji RP
2010-02-15 16:44

Re: Zgloszenie sprzedaży mieszkania w US

Slawek Kotynski
Dominik & Co wrote:

> Slawek Kotynski rzecze:
>
>> Po sprzedaniu mieszkania zaniosłem do US PIT-39.
>> Pani z okienka powiedziała, że to się składa
>> dopiero z rocznym zeznaniem.
>
>
> Kluczowa informacja: kiedy rzeczone mieszkanie
> zostało kupione/wybudowane?
>
> http://www.podatki.egospodarka.pl/48381,Podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci-w-PIT-39,1 ,65,1.html
>
>> Ze znależionych w Internecie informacji wynika,
>> że sprzedaż należy zgłosić w ciągu dwóch tygodni,
>
> A to, jeśli nieruchomość została nabyta/wybudowana
> wcześniej- patrz powyższy link.

Nabyta w 2009, sprzedana w 2010, czyli OK.
W międzyczasie dodzwoniłem się do KIP i powiedzieli
to samo co pani z okienka w US: PIT 39 składać razem
z zeznaniem rocznym do końca kwietnia 2011.

Dziękuję za tę i pozostałe odpowiedzi. :)

--
mjk
Nie pisz na smieciarz@askar.com.pl - to pułapka
s/smieciarz/kotynski/
1
Podobne dyskusje
2006-05-25 15:37

podatek po sprzedaży mieszkania

podatek po sprzedaży mieszkania
Mama emerytka 2 lata temu kupiła mieszkanie jako inwestycję dla potomków, ale sytuacja zmusza ją do sprzedania. Czy jeżeli weźmie nie więcej niż kwotę, za jaką kupiła - będzie musiała płacić podatek, z jakiego tytułu i jaki? ...
2006-07-05 10:21

podatek od sprzedaży mieszkania

podatek od sprzedaży mieszkania
Witam. W 2003 roku zakupiłem mieszkanie na rynku pierwotnym, pod zastaw którego zaciągnąłem kredyt hipoteczny. W bieżącym roku podpisałem umowę z deweloperem na zakup nowego mieszkania. Na to mieszkanie zamierzam zaciągnąć nowy kredyt hipoteczny. ...
2006-11-04 13:57

najem mieszkania - zgloszenie do US

najem mieszkania - zgloszenie do US
Chce komus wynajac mieszkanie i chce to zglosic do US. Nie bedzie umowy najmu w formie pisemnej, tylko ustnej. Jak tego dokonac i czy trzeba to uwzglednic w rozliczni rocznym? ...
2006-12-14 09:50

Podatek od sprzedaży mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania
Czy ktoś wie dokładnie jak w świetle nowych przepisów podatkowych będzie traktowana sprzedaż własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego (sprzedający zameldowany w lokalu przez okres ponad 10 lat) ? Trudno tu określić różnicę pomiędzy kosztem nab...
2008-10-05 00:22

umorzenie należności do US z tytułu sprzedaży mieszkania

umorzenie należności do US z tytułu sprzedaży mieszkania
Witam, mam taki problem, a właściwie to moja znajoma. Niezbyt zamożna, po śmierci męża została sama z jednorocznym dzieckiem, aby przeżyć musiała sprzedać niewykończony dom, kupiła mieszkanie i niestety przed upływem 5 lat znowu z powodu braku pienięd...
2008-12-05 20:47

podatek po sprzedaży mieszkania - egzekucja po pół roku??

podatek po sprzedaży mieszkania - egzekucja po pół roku??
witam, mam taki problem : sprzedałem w czerwcu 2008 mieszkanie (zakupione przed 2007), i w terminie 2 tygodni od tej sprzedaży złożyłem stosowny PIT i oświadczenie, że zamierzam te pieniądze przeznaczyć na cel mieszkaniowy. Jakiś czas temu pewnie ok. ...
2009-04-01 09:35

Podatek od sprzedaży mieszkania a budowa

Podatek od sprzedaży mieszkania a budowa
Dzień dobry Szukam po stronach, ale chyba za głupi jestem, więc proszę o poradę. W 2008 roku dostałem w darowiźnie od macochy mieszkanie. Jestem tam zameldowany ok. 20 lat. 30 kwietnia je sprzedam, w maju rozpoczynam budowę domu. Czy zapłacę podatek...
2009-10-07 15:38

Podatek od wzbogacenia przy sprzedaży mieszkania.

Podatek od wzbogacenia przy sprzedaży mieszkania.
Witam Moja mama na pół z teściami kupiła mieszkanie w lutym 2007. Teraz chce je sprzedać i okazuje się, że jeżeli kupujący nie był zameldowany przynajmniej rok trzeba zapłacić podatek od wzbogacenia się. 18% różnicy pomiędzy ceną zakupu, a ceną sp...
2009-11-21 21:20

zgloszenie darowizny do US

zgloszenie darowizny do US
Mam pytanie odnosnie zgloszenia do US darowizny, ktora zostala wplacona na moje konto w dwoch 'ratach'. Sprawa wyglada nastepujaco: moj ojciec przelal mi na konto pewna kwote, a nastepnie 2 dni pozniej przelal mi jej druga czesc. Czy mam to zglosic ...
2010-01-14 22:08

Darowizna a zgloszenie w US

Darowizna a zgloszenie w US
Czy darownzne od ojczyma w postaci mieszkania przepisanego notarialnie trzeba zglaszac w US? Pozdrawiam... ...